My $100.00 Costco Grocery Haul for July!

Happy July... and I am off to Costco with $100.00 to spend. That's it and not a penny more. This month I left enough wiggle room on my list for granola bars and other snacks for camp lunches. The 2 additional items did not send me over my budget because I adjust my list's total, shown below, as I shop.

What I spent my money on and why...

Greek Yogurt: We eat this as a snack. It is a great source of protein and low in sugar.
Frozen Blueberries: I use them in my oatmeal and toppings for french toast, waffles, or pancakes.
Frozen Pineapple: This is my go to snack and I use them in smoothies.
Dave's Killer Bread: My husband and I use this for toast and sandwiches. Also, I toast the ends for breadcrumbs.
Goldfish: Used as snacks for the kid's lunches year round.
Chips: Used for snacks, lunches, and dinners when we are eating rice and beans.
Organic Spinach: Used in salads, sauteed as a side dish, and in veggie burgers.
Ciabbata: When I make pasta we eat one loaf and I freeze the rest for later. There are 6 loaves in a bag.
Almonds: Used for snacks and salads.
Cheese: Sliced for sandwiches and snacks. Shredded for tacos.
Organic Strawberries: We eat these as snacks, in smoothies, and as a topping for pancakes, waffles, or french toast.

Additional Items

  1. Nature's Bakery Fig Bars: I wanted a portable snack for the kids' lunches while at camp.
  2. Hippea, Organic Chickpea Puffs: Ok, this one was unexpected. But after trying a sample and saw the sale price I was hooked.

July Costco Price Comparison

The price comparison is based on the lowest price found at the stores I currently shop at. Check out how the prices at your local stores compare to Costco here.

Product Qty. Size Costco Price Store Price Costco Savings
Greek Yogurt 2 2 pk. (32 oz. ea.) $5.99 Aldi (4 @ $3.49)$13.96 $1.98
Frozen Pineapple 1 5 lb. Bag $8.39 Trader Joe's 5 @ $1.79 $0.56
Frozen Organic Blueberries 1 3 lb. $8.59 Trader Joe's $2.99 (12 oz.) $3.37
Roasted Almonds 1 40 oz. $11.59 Aldi $5.49/14.75 oz. $3.30
Dave's Killer Bread 1 2 loaves $7.99 ShopRite $5.29 $2.59
Sharp Cheddar Cheese 1 2 lb. $4.79 Aldi $1.69 (8 oz. block) $1.97
Organic Spinach 1 16 oz. $4.49 ShopRite $4.99 $0.50
Organic Tortilla Chips 1 40 oz. $4.99 Aldi $1.99 (11 oz.) $2.25
Ciabatta Demi Loaves 1 48 oz. (6 ct.) $4.99 ShopRite $3.99 (16 oz. loaf) $6.98
Organic Strawberries 1 2 lb. $6.49 Whole Foods Market ✓$2.99/lb. -$0.51
Nature's Baker Figs Bars 1 36 bars $11.39 ShopRite 6 for $11.28 -$0.11
Goldfish 1 58 oz. $8.79 Target $7.49 (30 oz.) $5.69
Hippea 1 18 oz. ✓$4.99 Target $2.99 (4 oz.) $8.47
Monthly Savings $37.04
Yearly Savings Subtotal (based on this list) $444.48
Membership Fee -$60.00
Yearly Savings (based on this list) $384.48
Author image
About TJ