Costco Grocery Hauls for October 2020

Here is my latest grocery haul for Costco from Thursday, October 1. I spent $117.42 on food. The link to this shopping trip can be found here. The total includes the price of an umbrella for our oldest son for school. I saved $73.87 on this shopping trip. However, I did spend more money on brown sugar. Aldi has the better price but it was out of stock the day I shopped the store.

Costco Savings

Product Costco Price Size Price at Other Store Size Overall Savings
Dave's Killer Bread $7.99 2 loaves ($3.195 per loaf) $4.99 (Target) 1 loaf ($4.99 per loaf) $3.98
Ciabatta Rolls $3.99 16 count ($0.249 ea.) $2.99 (ShopRite) 4 count ($0.747 ea.) $7.97
Organic Tomato Paste $5.99 12, 6 oz. cans ($0.499 per can) $0.79 (Trader Joe's) 6 oz.   ($0.79 per can) $3.49
Organic Mixed Vegetables (Frozen) $7.99 5 lb. ($1.598 per lb.) $1.99 (Aldi) 16 oz.   ($1.99 per lb.) $1.96
Organic Spinach $3.89 16 oz.   ($0.243 per oz.) $4.99 (Whole Foods Market) 16 oz.   ($0.311 per oz.) $1.10
Organic Brown Rice $10.59 on sale 12 lb.   ($0.883 per lb.) 2.89 (Aldi) 28 oz.   ($.103 per oz.) $9.22
Brown Sugar $4.79 7 lb.   ($0.684 per lb.) 1.29 (Aldi) 32 oz.   ($.645 per lb.) - $0.27
Organic Frozen Blueberries $7.59 3 lb. ($0.158 per oz.) $8.49 (Whole Foods Market) 32 oz. ($0.265 per oz.) $5.15
Organic Tortilla Chips $4.99 40 oz. ($0.124 per oz.) $2.99 (Target) 12 oz. ($0.249 per oz.) $4.97
Organic Mushrooms $4.99 24 oz. ($0.207 per oz.) $3.09 (Whole Foods Market) 8 oz. ($0.386 per oz.) $4.28
Food Should Taste Good, Tortilla Chips $3.89 on sale 28.8 oz. ($0.135 per oz.) $4.99 (ShopRite) 11 oz. ($0.453 per oz.) $9.17
Organic Oatmeal $7.59 80 oz. ($0.094 per oz.) $5.29 (Whole Foods Market) 42 oz. ($0.129 per oz.) $2.48
SkinnyPop $3.99 on sale 14 oz. ($0.285 per oz.) $4.39 (Target) 6.7 oz. ($0.655 per oz.) $5.18
Organic Peanut Butter $9.99 2, 28 oz. ($0.178 per oz.) $6.49 (Target) 28 oz. ($0.231 per oz.) $2.98
Sharp Cheddar Cheese $5.69 32 oz./$0.184 per oz. $1.69 (Aldi) 8 oz./ $0.211 per oz. $1.07
Organic Frozen Pineapple $7.99 4 lb. ($1.997 per lb.) $2.99 (Whole Foods Market) 10 oz. ($0.299 per oz.) $11.14
Total Savings $73.87

Author image
About TJ